REKORD PO 41 LETECH. BISOVÁ VE STOPÁCH LEGENDY

Čtyřicet jedna let držela krajský halový rekord v běhu na čtyři sta metrů legendární běžkyně Milena Matějkovičová. Rodačka z Ústí nad Labem to dotáhla až k medailím z mistrovství světa i Evropy. Teď našla ve svém rodném městě následovnici. Nikola Bisová zaběhla na mistrovství ČR juniorů čas 57,10 vteřiny a vymazala jeden z nejstarších krajských rekordů. Na šampionátu byla trochu smutná, když proběhla cílem na čtvrtém místě, výsledný čas ji ale udělal velkou radost.

Obě závodnice mají hodně společného. Shodně se narodily v Ústí, obě v sedmnácti zaběhly krajský rekord. Matějkovičová o čtyři měsíce později předvedla na dráze 55,19 vteřiny. Po přechodu do VŠ Praha se prosadila do světové špičky. Přivezla stříbro z mistrovství světa 1983, když běžela štafetu s Jarmilou Kratochvílovou nebo Táňou Kocembovou. V roce 1984 vyhrála titul mistryně Evropy v hale na trati 800 metrů. Uvidíme, kam až se posune její nástupkyně.

Nikola Bisová si letos vylepšila halový osobní rekord na 400 metrů z 59,74 na 57,10 vteřiny. Kde se zrodil takový výkonnostní posun?

Ze zdravotních důvodů jsem začala navštěvovat hodiny Smíškova cvičení, které mi velmi pomáhají. Naučila jsem se více dbát na protahování a uvědomila jsem si, že je mnohdy relaxace důležitější než samotný trénink. Dále bych zásluhy připsala určitě trenérovi, bez kterého by se žádný výkonnostní posun nikdy nekonal.

Sezónu začínala daleko za krajským rekordem, k úspěchu pomohlo také zrychlení na dvoustovce.

O krajských rekordech jsem nejdříve vůbec nevěděla. Až poté, co jsem nečekaně překonala juniorský rekord na dvousetmetrové trati, jsem se upnula i na ten čtyřstovkový. Snažila jsem se ho zaběhnout již na krajských přeborech, kde to bohužel nevyšlo. V rozbězích na mistrovství ČR už to bylo jen o chlup a ve finále se to konečně podařilo.

Co chybělo k vytoužené medaili na mistrovství ČR juniorů?

Tak to vím přesně, bylo to patnáct setin. Po závodě mě trochu mrzelo, že mi byla určena poslední šestá dráha. Startovala jsem tedy úplně vepředu a neviděla, jak rychle se závod rozbíhá. Soupeřky mi na seběhu utekly a poté už pro mě bylo těžké je dohnat. Nakonec zbýval jen kousek ke třetímu místu, ale to už bohužel nebylo v mých silách. I když z toho vzešlo nepopulární čtvrté místo, jsem se svým výkonem spokojená.

Po vydařené hale budou velká očekávání směrem k hlavní sezóně na dráze.

Na letní sezónu se už velmi těším, ráda bych potvrdila, že jsem schopna běhat kvalitní časy stabilně. Mým hlavním cílem je však dostat se pod hranici padesáti sedmi sekund.