JAK JE NA TOM ATLETIKA V OKRESECH KRAJE? KDO ZAOSTÁVÁ?

   S novým rokem startuje i nová atletická sezóna. Jak si vedou jednotlivé okresy Ústeckého kraje? Vybrali jsme několik zajímavých ukazatelů a zjistili, že jsou mezi okresy velké rozdíly. Ve statistice jsou zahrnuty i čtyři kluby ze Šluknovského výběžku, které se ale účastní soutěží v Libereckém kraji. V Ústeckém kraji je celkem přes 820 tisíc obyvatel, z toho téměř čtyři tisíce atletů. V kraji je 11 atletických drah s umělým povrchem o délce 400 metrů, ani jeden stadion ovšem nemá na oválu osm drah. Registrovaných trenérů je 281. což je o sedmdesát více než je v registru rozhodčích. Nejvíce soutěží uspořádali v posledních dvou letech v okrese Děčín, téměř polovinu z nich má ale na svědomí AC Rumburk, který nemá příslušnost v Ústeckém krajském svazu. Celkem proběhlo v kraji v letech 2019 a 2020 182 závodů na dráze.

   Nejvíce klubů je v okrese Teplice. Okres Děčín má jako jediný tři dráhy 400 metrů s umělým povrchem (Děčín, Rumburk, Varnsdorf). Naopak okres Louny jako jediný žádný stadion s těmito parametry nemá. Nejvíce atletů v poměru k počtu obyvatel je v okrese Ústí nad Labem. Téměř každý osmý z tisíce obyvatel je atlet. Nejhorší statistiky má okres Litoměřice, kde na každých tisíc obyvatel nejsou ani dva atleti. Nízká čísla vykazuje okres i v počtu trenérů, rozhodčích a závodů, když největší aktivitu vykazuje oddíl ASK Lovosice. Na Lounsku chybí nejen atletická dráha, ale málo je i rozhodčích a závodů. Přes padesát trenérů je na Děčínsku, Ústecku a Teplicku.

V následujících mapách jednotlivých okresů najdete počty atletů v jednotlivých městech a obcích. k 1.1. 2021. Stadiony označené červenou barvou jsou s umělým povrchem, černou barvou pak s přírodním povrchem. Větší symboly pro stadion mají délku 400 metrů, menší symboly jsou stadiony menších rozměrů.